Hybridní, nativní nebo webové aplikace?

V moderní době se skoro každý zajímá o vývoj mobilních aplikací pro své podnikání. Na trhu existují tisíce startupů, které se snaží prosazovat své myšlenky, a stále více a více podnikatelů se snaží automatizovat nejvíc se opakující procesy v rámci společnosti, propagovat své výrobky nebo navázat užší kontakt se svými zákazníky online.

Nicméně, rostoucí popularita webových a mobilních aplikací přivedla k vzniku různých typů aplikací: na trhu teď najdete nativní, hybridní a webové aplikace. Který typ aplikací vybrat? To je otázka, na kterou najdete odpověď v daném článku.

Co je nativní aplikace?


Nativní aplikace je aplikace, která je vytvořena pouze pro jednu platformu. Aplikace je dostupná např. pouze pro iOS nebo pro Android. Pro další platformy je nutné tvořit jinou aplikaci, i když může mít shodnou funkcionalitu.

Co je webová aplikace?


Webové aplikace fungují obvykle na všech platformách jako přizpůsobené www stránky. Omezením bývá nižší možnost spolupráce s hardware mobilních zařízení.

Co je hybridní aplikace?


Hybridní aplikace je kombinací webových a nativních technologií. Specializované nástroje umožňují vývoj pomocí k tomu určených webových technologií a následné konverze na nativní aplikace pro jednotlivé platformy.

V poslední době jsou hybridní mobilní aplikace stále populárnější a technologicky vyspělejší, proto i největší hráči k nim přecházejí na úkor konzervativního, náročnějšího a dražšího vývoje nativních aplikací pro každou platformu zvlášť.

Cena

Vývoj a další rozvoj standardních nativních aplikací vyžaduje značné finanční investice, protože vývoj pro každou platformu je zapotřebí zaplatit zvlášť. Pro menší společnosti či startupy to může by značnou až blokující finanční zátěží.

Cena vývoje webové aplikace je nejnižší, ale ne vždy poskytuje dostatečný komfort, rychlost odezvy a možnosti využití daného mobilního zařízení.

Náklady na vývoj hybridních aplikací bývají srovnatelné s vývojem pro 1 platformu. Tuto aplikaci je však možné přímo zkonvertovat pro více typů mobilních zařízení. Oproti klasickému vývoji tak klient ušetří až ¾ celkových nákladů.

Vývoj

Tradiční způsob vývoje mobilních a webových aplikací využívá různé technologie pro různé platformy. Vývoj webových aplikací je založen na tradičních technologiích HTML5 a Javascript. Technologie nativního vývoje se dělí podle platforem - Java pro Android a Objective-C pro iOS.

Každá platforma obvykle vyžaduje vlastní tým pro vývoj. Každá aplikace se i při podobné funkcionalitě musí programovat znovu, je znovu testována a udržována.

Vývoj hybridních aplikací je rychlejší a levnější než vývoj nativní aplikací a zase kvalitnější než vývoj webových aplikací. Hybridní aplikace se chová jako nativní v každé platformě, jako webová na počítači.

Výkon

User experience (uživatelská zkušenost) je dost závislá na výkonu aplikace. Poté, co strávíte hodně času, peněz a úsilí na vývoj, budete jistě chtít, aby aplikace fungovala a měla úspěch u uživatelů, ať už se bude jednat o podnikovou mobilní aplikaci či globální široce využívanou aplikací.

Nativní aplikace má přístup k hardware mobilního zařízení, pro které je vytvořena. Výsledkem je to, že odezva daných aplikací je zpravidla vyšší než v případě běžného webu.

Výkon webové aplikace závisí na faktorech, které nejsou plně pod kontrolou vývoje, například na tom, jaký browser používá uživatel.

Hybridní aplikace, když je vytvořena správně, má výhody nativní aplikace s náklady na vývoj 1 webové aplikace.

Nativní aplikaceHybridní alikace
Cena za vývojZvlášť za kažkou platformuVyvíjíme jednou Zjistit více
Grafika/UXDle grafického návrhuDle grafického návrhuZjistit více
Využití hardware zařízeníAnoAnoZjistit více
Sociální sítěDostupné k použitíDostupné k použitíZjistit více
AppStore / GooglePlayDostupnéDostupnéZjistit více
TestováníKaždá platforma zvlášťZákladní logika se testuje jednou. Konkrétní zobrazení se testuje pro každé zařízení.Zjistit více
* Na základě interních výpočtů iQuest

Pokud se rozhodujete pro vývoj interních mobilních aplikací pro více platforem, věnujte pozornost mobilním hybridním aplikacím. Jejich vývoj, testování, údržba i následný rozvoj probíhá současně pro všechny platformy, což pomáhá udržet dobrou kvalitu software za příznivou cenu.